
De Specialist: ‘Erfbelasting en vermogensongelijkheid’
9 september 2026 om 08:04 ZakelijkAMERSFOORT ,,Volgende week is het weer de derde dinsdag van september: Prinsjesdag. De regering komt met de begroting maar ook worden geplande wetswijzigingen onthuld. Mijn persoonlijke aandacht gaat dan uit naar de erfbelasting. Want er wordt veel gepraat en geschreven over vermogensongelijkheid”, zegt notaris Guido van der Brug. De erfbelasting zou die ongelijkheid deels kunnen corrigeren door als de kinderen het ouderlijk huis erven, hen daar flink erfbelasting over te laten betalen. Maar de erfbelasting is niet populair, welke politieke partij durft zijn handen daaraan te branden?”
,,Vaak spreek ik ouders die zich zorgen maken over de erfbelasting. Laatst nog een stel uit Leusden. Ze hadden al een testament uit 1996. Tot hun eigen verbazing had hun huis, waar ze al tientallen jaren in woonden, inmiddels een WOZ-waarde van ongeveer 740.000 euro. Verder hadden ze een hypotheekschuld van 30.000 en 10.000 spaargeld. Per saldo was hun vermogen dus 720.000 euro. Bij overlijden van de eerste zou de erfenis de helft van de gemeenschap van goederen bedragen oftewel 360.000 euro. Volgens het testament werd de langstlevende eigenaar van alles en zouden hun twee kinderen ieder een vordering van 120.000 op de langstlevende erven. Ik rekende uit dat in dan bij het eerste overlijden in totaal bijna 19.000 erfbelasting door de langstlevende zou moeten worden betaald. Dit zou de achterblijvende partner in de financiële problemen brengen want zoveel spaargeld hadden ze niet.”
STEKELIGHEDEN OUDE TESTAMENTEN
,,Veel mensen denken dat met hun oude testament en/of de nieuwe wet op het erven, alles al goed is geregeld en dat een (nieuw) testament daarom niet nodig is. Er zijn echter enige ‘stekeligheden’ in oude testamenten, maar ook als de eerste ouder erft zonder testament, waardoor een (nieuw) testament vaak nuttig of zelfs noodzakelijk kan zijn.”
,,Vaak gaat het, bij een echtpaar met kinderen zo, dat de hele erfenis wel eigendom wordt van de langstlevende echtgenoot. De langstlevende echtgenoot heeft een erfbelastingvrijstelling van bijna 830.000 euro waardoor vaak wordt gedacht dat er bij het eerste overlijden toch geen belasting hoeft te worden betaald. De kinderen erven dan echter een vordering, ik noem dat ook wel een ‘tegoedbon’. Over deze tegoedbon van de kinderen moet wél erfbelasting worden betaald en bovendien moet de langstlevende deze belasting betalen. Deze belastingheffing kan onder andere worden voorkomen door het opstellen van een slim testament met een opvullegaat. Met behulp daarvan is de aanslag voor het stel uit Leusden bij het eerste overlijden nihil. Er zijn nog meer redenen om een testament te maken, bijvoorbeeld een bedrag nalaten aan je kleinkinderen waar ook veel erfbelasting mee wordt bespaard of het besparen op een hoge zorgbijdrage in een verpleeghuis.”
GRATIS LEZING
,,In een gratis lezing op dinsdagavond 22 september in de Bergkerk in Amersfoort vertel ik hier meer over. Ook komt dan het Levenstestament aan bod: een momenteel veel gevraagd document waarin je een (financieel) vertegenwoordiger aanwijst voor het geval je dement zou worden. Ook belangrijk om te regelen als je getrouwd bent. Aanmelden kan via www.bbdnotarissen.nl of telefonisch.”
Deze advertorial wordt u aangeboden door Bolscher Brug Deijl Notarissen. Ook profiteren van het grote bereik van de print- en online kanalen van De Stad Amersfoort.nl? Neem dan contact op met Michel Rodenburg (06-55706846 m.rodenburg@bdu.
Bolscher Brug Deijl Notarissen
Mr. Guido van der Brug
Utrechtseweg 125 Amersfoort
Tel.: 033-467 07 00
www.bbdnotarissen.nl
info@bbdnotarissen.nl

















