Bolscher Brug Deijl NotarissenNotaris Guido van der BrugUtrechtseweg 125 Amersfoort033-467 07 00info@bbdnotarissen.nlwww.bbdnotarissen.nl
Bolscher Brug Deijl NotarissenNotaris Guido van der BrugUtrechtseweg 125 Amersfoort033-467 07 00info@bbdnotarissen.nlwww.bbdnotarissen.nl PR
De Specialist

‘Dementie en (levens)testamenten; regel het op tijd’

12 november 2025 om 07:54 Zakelijk

AMERSFOORT ,,Een levenstestament is een document waarin je regelt dat iemand je zaken kan overnemen voor het geval je dat zelf niet meer kunt door bijvoorbeeld dementie”, zegt notaris Guido van der Brug. ,,Je kunt dan een algemene volmacht geven aan bijvoorbeeld je partner en/of kinderen. Zo nodig kunnen deze laatste dan ook de woning verkopen als de laatste ouder naar het verzorgingstehuis gaat.”   

,,Je kunt in een levenstestament ook medische, en andere wensen, vastleggen. Het tekenen van een levenstestament moet je echter wel op tijd doen, je moet nog wilsbekwaam zijn en begrijpen wat je dan regelt. Zo had ik laatst bij een echtpaar uit Vathorst dat ik twijfelde of de man de akte en de gevolgen daarvan voldoende begreep. Bij twijfel schakelen wij een gespecialiseerde, onafhankelijk arts in. Deze arts krijgt de opdracht te onderzoeken of iemand wilsbekwaam genoeg is om die akte te laten opstellen. Voor een dergelijke situatie hebben we binnen het notariaat een speciaal protocol wilsonbekwaamheid, dat we dan nalopen. Als er wordt vastgesteld dat iemand niet meer in staat is om de akte te begrijpen kan het tekenen niet doorgaan. Zo ook bij mijn cliënt uit Vathorst. Als de familie dan officiële zaken wil regelen, zoal het verkopen van het huis, ontstaat een probleem. De andere echtgenoot kan niet alleen de koopakte tekenen, ook niet bij een huwelijk in gemeenschap van goederen. De wettelijke oplossing daarvoor is dat een demente echtgenoot eerst onder bewind wordt gesteld door de kantonrechter.”

,,Dat gebeurde nu ook bij de man uit Vathorst. Zijn vrouw werd tot bewindvoerder benoemd. Zij kon nu de verkoop van het huis regelen. Het gaf echter een hoop geregel, ook moet ze zolang de man leeft elk jaar verslag doen bij de kantonrechter. Als het echtpaar de levenstestamenten eerder had getekend dan was de gang naar de kantonrechter niet nodig geweest. Het was nu ook te laat om de man een testament te laten opstellen. Dat was jammer want het echtpaar had een bijna hypotheekvrij huis van 620.000 euro maar ‘slechts’ 10.000 euro spaargeld: bij overlijden van de man zou er ongeveer 16.000 euro aan erfbelasting moeten worden betaald, wat de weduwe in financiële problemen zou brengen. Zij zou de woning misschien moeten verkopen. Een fiscaal slim testament had dit kunnen voorkomen. Met een opvullegaat zou de belasting bij het eerste overlijden namelijk naar het overlijden van de langstlevende ouder verschoven kunnen worden. Dan zouden de kinderen de woning na het tweede overlijden kunnen verkopen en daaruit de erfbelasting kunnen betalen.”  

GRATIS LEZING

,,In een gratis lezing op donderdagavond 27 november vertel ik meer over het levenstestament en over fiscaal slimme testamenten. Aanmelden kan via de link bij de lezing op onze website:
www.bbdnotarissen.nl.”

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie