
Indrukwekkende herdenkingstocht tijdens Tocht van Vrees en Hoop
11 oktober 2022 om 19:45 HistorieAMERSFOORT Voor de vijfde keer werd dinsdag de Tocht van Vrees en Hoop gelopen. Rond 17.40 uur hadden een groot aantal mensen zich verzameld voor de tocht bij Kamp Amersfoort.
Voorafgaand aan de tocht droeg Marieke Lucas Rijneveld een gedicht voor. Ook Nikki Sterkenburg, bestuurslid van het Nationaal Comité 4 en 5 mei deed een voordracht. 78 jaar geleden maakte een groep van meer dan 1400 gevangenen de voettocht naar het station, waaronder 601 mannen uit Putten. Een week daarvoor had een vergeldingsactie plaatsgevonden in Putten. Meerdere personen in Putten waren toen opgepakt. De gevangenen werden uiteindelijk van Kamp Amersfoort naar kamp Neuengamme gebracht.
Van de ruim 1438 mannen naar Neuengamme keerden er 1182 (meer dan 80 procent) niet terug naar huis. In Kamp Amersfoort zaten tijdens de Tweede Wereldoorlog 47.000 personen gevangen. In dit concentratiekamp heerste een mensonterend regime van honger, mishandeling, dwangarbeid, executies en transporten. In totaal hebben circa 800 transporten plaats gevonden, waarvan 200 voor tien personen of meer.
Kamp Amersfoort was een van de belangrijkste concentratiekampen in Nederland tijdens de oorlog. Deze tocht werd vanavond opnieuw gelopen en herdacht. De tocht begon op de Loes van Overeemlaan en eindigt, evenals toen, bij station Amersfoort. Ook Burgemeester Lucas Bolsius liep mee met de tocht. Deelnemers hadden een kaars vast tijdens de herdenkingstocht. Op het plein bij het station werd deze kaars uiteindelijk neergezet.


























