Een voorbeeld van een aantal flexwoningen.
Een voorbeeld van een aantal flexwoningen. daiwahousemodular.eu/Nieuwsplein33

Aantal flexwoningen neemt toe, maar de meeste mensen wonen liever groter

29 oktober 2024 om 10:11 Wonen

AMERSFOORT Het aantal kleine woningen in Nederland van 50 vierkante meter of minder neemt steeds meer toe. Een groot deel daarvan zijn de zogenoemde flexwoningen. Deze huisjes zijn vaak maar twintig vierkante meter of kleiner. Ook Amersfoort zet de komende jaren in op dit type huizen. Ze worden ingezet als tijdelijke oplossing voor de woningnood. ,,De meeste Nederlanders wonen echter liever niet zo klein”, waarschuwt het Planbureau voor de Leefomgeving.

Momenteel vormen deze piepkleine woningen 5,9 procent van het totale aantal woningen. In 2012 was dat 4,5 procent. ,,De huidige opmars van zeer kleine woningen komt niet overeen met de woonvoorkeuren van een groot deel van de Nederlanders. Slechts een beperkt deel van de woningzoekenden zoekt expliciet naar een kleine woning en de woontevredenheid onder mensen die zo compact wonen is relatief laag”, staat in het rapport van het planbureau.

Veel mensen verhuizen al binnen een paar jaar naar een grotere woning. Een gemiddelde woning in Nederland heeft een grootte van 120 vierkante meter. Volgens het Planbureau telt Nederland ongeveer 482.000 kleine woningen, waarvan de bewoners relatief vaak weinig te besteden hebben. Ruim 80 procent van de bewoners van flexwoningen is jonger dan 30 jaar.

Flexwoningen zijn vaak zo ontworpen dat ze verplaatsbaar zijn, of het zijn woningen gerealiseerd in tijdelijk getransformeerd vastgoed. Ze zijn sneller te bouwen en te plaatsen dan permanente woningen. Flexwoningen zijn bedoeld voor mensen die met spoed woonruimte zoeken, zoals studenten, statushouders, mensen met financiële problemen en mensen die gaan scheiden.

Het college van burgemeester en wethouders in Amersfoort wil vertraging in de woningbouwopgave voorkomen. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van financiële middelen die de provincie en Rijksoverheid beschikbaar stellen. Verder wil het gemeentebestuur de samenwerking met corporaties en marktpartijen nog meer opzoeken, knelpunten samen met andere overheden aanpakken en op korte termijn flexwoningen realiseren.

Met flexwoningen kan de woningvoorraad worden uitgebreid, omdat ze vaak geheel of gedeeltelijk in de fabriek worden gemaakt. De bouwtijd is daardoor korter. Bovendien brengt bouwen in een fabriek minder bouwafval en overlast met zich mee. De woningen zijn verplaatsbaar, stapelbaar, schakelbaar of splitsbaar. Ze blijven meestal maximaal tien jaar staan. Tijdelijke woningen kunnen ook ontstaan door verbouw, bijvoorbeeld als een kantoorpand wordt omgebouwd naar appartementen.In de praktijk is het vaak lastig om geschikte locaties te vinden voor deze flexwoningen.


(Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Nieuwsplein33, een journalistieke combinatie van De Stad AmersfoortDe Stadsbron en RTV Utrecht).

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie