
Defensie: Meer helikoptervluchten op en rond de Leusderhei
23 mei 2025 om 17:37 PolitiekLEUSDEN Defensie gaat in de nabije toekomst beduidend meer helikoptervluchten boven de Leusderhei uitvoeren. Dat blijkt uit het Ontwerp Nationaal Programma Ruimte voor Defensie dat vandaag door het Kabinet is vastgesteld.
Van de redactie
Defensie heeft meer ruimte nodig om Nederland veilig te houden. Het Ministerie van Defensie heeft hiervoor in Nederland onderzoek gedaan naar de meest geschikte locaties daarvoor. Vandaag, vrijdag 23 mei, heeft het kabinet het Ontwerp Nationaal Programma Ruimte voor Defensie (NPRD)vastgesteld. Voor de Leusderheide betekent het dat het aantal helikopterbewegingenwordt uitgebreid. Eind 2025 neemt het kabinet hierover een definitief besluit.
Defensie ziet de Leusderheide als voorkeurslocatie voor het substantieel uitbreiden van het aantah elikoptervliegbewegingen. Defensie heeft nu een vergunning voor maximaal 600 vliegbewegingen per jaar maar wil dit uitbreiden tot maximaal 3.500 en op meerdere plekken binnen de Leusderheide kunnen landen en opstijgen. Defensie is van plan om het aantal helikopterbewegingen op meerdere plekken in Nederland uit te breiden.
ZIENSWIJZEN
Het plan van Defensie wordt voor inspraak aan de samenleving voorgelegd. Vanaf 28 mei tot en met 9 juli kunnen zienswijzen worden ingediend. Dit kan via de website nprd.inspraak.defensiedichtbij.nl. Defensie verwerkt die in een Nota van Antwoord. Eind 2025 stelt het kabinet het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie vast.
Defensie houdt verschillende digitale en fysieke informatiebijeenkomsten. Op de website www.defensie.nl/ruimtevoordefensie staat een overzicht van alle bijeenkomsten. Op donderdag 5 juni is er een digitale bijeenkomst over helikopterbewegingen. Daarnaast is er voor inwoners van de provincie Utrecht een fysieke informatiebijeenkomst op woensdag 25 juni. Houd voor de tijdstippen en de locaties de website van Defensie in de gaten.
GEEN OEFENDORP
Defensie maakte in december 2023 bekend hoeveel ruimte de krijgsmacht op basis van de bestaande inzichten nodig heeft. Het afgelopen 1,5 jaar is onderzocht wat hiervoor de beste plekken zijn. Daarbij is gekeken naar onder meer de invloed op de leefomgeving, natuur, het milieu en draagvlak. De uitkomsten van het onderzoek staan in het zogenoemde planMER (milieueffectrapportage). Deze uitkomsten vindt u via deze link.
In de eerdere plannen van Defensie stond dat de Leusderheide mogelijk ook zou worden ingezet voor een onverharde landingsbaan voor transportvliegtuigen en/of voor het bouwen van een oefendorp. Het ontwerpprogramma merkt de Leusderheide niet meer aan als mogelijke voorkeurslocatie voor de onverharde landingsbaan en het oefendorp.
MEER INFORMATIE
Bekijk hier de Kamerbrief die vandaag is verstuurd. Raadpleeg voor meer informatie de website van Defensie via www.defensie.nl/ruimtevoordefensie. Hier vindt u meer informatie, inclusief een overzicht van vragen en antwoorden. Hier kunnen belanghebbenden en andere betrokkenen hun vragen stellen.















