
Inwoners willen windmolens A28 zelf beheren: ‘Controle over onze omgeving moet terug’
10 juni 2024 om 11:24 Natuur en milieuAMERSFOORT Windturbines zijn bepaald niet populair in de regio. Maar Mark Goedkoop uit Leusden en Allart Goekoop uit Soest zien er de voordelen wel van in, schrijft RTV Utrecht. Ze vertegenwoordigen zeker duizend inwoners van het Eemland, die mee willen profiteren van windenergieprojecten bij Soesterberg. Belangrijker dan de winst, is voor hen de vinger in de pap: ,,Het worden ónze molens.”
In het gras staat een wit papieren huisje. Henk Klein Wassink meet in zijn tuin vier en een halve pas af en legt dan uit wat hij vorige week in de gemeenteraad van Soest heeft gedemonstreerd. ,,Als dat huisje van 9 centimeter daar mijn huis van 9 meter hoog is, dan ben ik met mijn 1.90 meter in verhouding net zo hoog als een windmolen die met zijn wieken tot 230 meter komt.” Hij zwaait zijn armen boven zijn hoofd.
ROT GESCHROKKEN
Henk sprak de politiek namens meer dan zestig huishoudens aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg toe. De buurt is zich rot geschrokken. Zeven gemeenten in de regio Amersfoort besluiten deze maand over een plan voor lokale windparken. Het merendeel van de windmolens blijkt rond hun huizen te zijn ingetekend: tot acht hoge windturbines langs de A28 bij de Leusderhei en mogelijk nog eens vijf op de Vlasakkers, langs het spoor tussen Amersfoort en Soest. ,,Waanzin”, zegt Klein Wassink. ,,De omvang is haast niet te bevatten.”
De zeven regiogemeenten rond Amersfoort voelen zich gedwongen. De provincie Utrecht dreigt om zelf windmolenlocaties op hun grond aan te wijzen als de gemeenten niet over een paar weken een gezamenlijk plan presenteren. Maar waar de bestuurders hun energieplannen ook uit willen rollen, steevast komen omwonenden in verzet. De bezwaren zijn inmiddels bekend: windmolens zijn lelijk en hun slagschaduw en hun zoevende geluid zijn ongezond voor mensen die eronder wonen.
RIJKSBELEID
,,Die windmolens, die komen daar toch wel”, zegt Leusdenaar Mark Goedkoop van Windkracht Eemland. ,,Dat is Rijksbeleid, daar gaan we niet over. Maar als ze er dan toch komen, hoe doe je het dan?”
Omwonenden voelen zich nu niet gehoord. Als ze het zelf mogen uitvoeren kunnen ze proberen de overlast te beperken, legt Allart Goekoop uit Soest uit. Als bestuurslid van Soester Energie is hij net als Goedkoop betrokken bij een lokale energiecoöperatie. Leden van dat soort coöperaties halen geld op en investeren in duurzaamheidsprojecten. Op die manier combineren ze zakelijke belangen met maatschappelijke doelen.
Het artikel gaat onder de foto verder.
![]()
MEDE-EIGENAAR WORDEN
Zes coöperaties in het Eemland - met een achterban van meer dan duizend leden - hebben nu besloten hun kennis en ervaring te bundelen. Onder de naam Wind4U hebben ze hun oog laten vallen op het grensgebied van Soest, Leusden en Amersfoort. Zodra de windprojecten daar worden aanbesteed wil Wind4U voor zeker 50 procent mede-eigenaar worden.”Het worden ónze molens”, zegt Leusdenaar Goedkoop. ,,Dat betekent dat iedereen mee kan doen en er dan ook wat over te zeggen krijgt.” En Allart Goekoop: ,,Windmolens leveren gewoon geld op. En een commercieel bedrijf zal mikken op wat er binnen de normen maximaal is toegestaan om zoveel mogelijk geld te verdienen. Wij hebben geen winstoogmerk. We kunnen ervoor kiezen een turbine op bepaalde momenten van de dag stil te zetten of langzamer te laten draaien. Minder geld, maar ook minder overlast.”
Het artikel gaat onder de foto verder.
![]()
INGESLOTEN DOOR WINDMOLENS
Henk Klein Wassink kan op dit moment weinig met de positiviteit die de energiecoöperaties uitstralen. Hij hoopt dat zijn gemeenteraad het plan nog van tafel veegt. Vanuit zijn tuin wijst hij op de gevolgen voor zijn buurt. ,,Veel slechter voor Soesterberg kan het niet. Over het dak van de buren en de bomenrij erachter zie ik straks windturbines op Leusderheide Oost. Als ik een klein beetje draai zie ik ze op Leusderheide West. En als ik me omdraai zie ik ze op de Vlasakkers staan. Voor mensen ver weg in Soest en Leusden is het makkelijk, maar mijn huis staat straks aan de hele achterzijde ingesloten door windmolens.”
Goedkoop en Goekoop verwachten ook niet dat ze de direct omwonenden op dit moment kunnen overtuigen. Ze hopen ze wel gerust te stellen en overwegen met VR-brillen en koptelefoons inzichtelijk te maken wat windmolens daadwerkelijk met je omgeving doen. Ook willen ze excursies organiseren, een busreis bijvoorbeeld naar bestaande windparken om ervaringen te horen.
KLIMAATPROBLEEM
Mark Goedkoop benadrukt dat de leden van de lokale coöperaties het klimaatprobleem serieus nemen. ,,We verduurzamen omdat het anders een enorme impact op onze omgeving zal krijgen. Kijk naar de overstromingen in Duitsland en al die bosbranden.” ,,We kunnen niet anders en dan kun je maar beter je invloed uitoefenen”, voegt Allart Goekoop toe. ,,Mensen hebben nu het gevoel dat ze geen controle meer op hun eigen leefomgeving hebben. We willen die controle terug.”
Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Nieuwsplein33.
















