De foto toont de Bergstraat vanaf het Prinses Julianaplein met rechts nog onbebouwde landerijen.
De foto toont de Bergstraat vanaf het Prinses Julianaplein met rechts nog onbebouwde landerijen. Archief Eemland
In Beeld

Amersfoort Toen en Nu: De Bergstraat

30 mei 2022 om 12:15 Historie

AMERSFOORT Hoe veranderde onze stad de afgelopen jaren? Sloop en nieuwbouw gaat nooit ongemerkt voorbij, maar het beeld van toen verdwijnt toch snel van ieders netvlies en uit het geheugen. In samenwerking met Amersfoort Toen en Nu kijkt de redactie wekelijks even over de schouder.

Met nog slechts één huis dat op beide foto’s terug te herkennen is, is de foto van deze week er weer echt een voor de kenner. De oude foto werd zo’n 130 jaar geleden gemaakt door misschien wel een van de bekendste fotografen van Amersfoort: Jan Willem Wentzel (1850-1930). Wentzel vestigde zich in 1878 in Amersfoort om hier in een fotoatelier te gaan werken; al in 1879 nam hij de zaak over. In 1924 werd zijn zaak overgenomen door A.J. Fortgens die de zaak tot begin 2000 aanhield. De foto genomen door Wentzel toont de Bergstraat vanaf het Prinses Julianaplein met rechts nog onbebouwde landerijen. De Bergstraat werd tot 1881 ‘Watersteeg’ genoemd en rond deze tijd ontstonden tevens de eerste villa’s in de straat. Vanwege de geringe breedte van de straat hadden de chique woningen oorspronkelijk zeer ruime voortuinen. Met het toenemende auto- en fietsverkeer was het noodzakelijk de straat in 1924 en 1949 te verbreden waarbij de voortuinen verdwenen.


Met het toenemende auto- en fietsverkeer was het noodzakelijk de straat in 1924 en 1949 te verbreden waarbij de voortuinen verdwenen. (Foto: David de Vries)

Meer oude foto’s zijn te vinden op het Instagramaccount Amersfoorttoenennu.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie