In het buitengebied van Hoogland stond vroeger een indrukwekkend bouwwerk: Kasteel Coelhorst.
In het buitengebied van Hoogland stond vroeger een indrukwekkend bouwwerk: Kasteel Coelhorst. Utrechts archief
In Beeld

Amersfoort Toen en Nu: Kasteel Coelhorst

15 september 2025 om 11:21 Historie

AMERSFOORT Hoe veranderde onze stad de afgelopen jaren? Sloop en nieuwbouw gaat nooit ongemerkt voorbij, maar het beeld van toen verdwijnt toch snel van ieders netvlies en uit het geheugen. In samenwerking met David de Vries van Amersfoort Toen en Nu, kijkt de redactie wekelijks even over de schouder.

In het buitengebied van Hoogland stond vroeger een indrukwekkend bouwwerk: Kasteel Coelhorst. In de dertiende eeuw verrees aan de Coelhorsterlaan een versterkte boerderij met een gracht er omheen, die in 1647 uitgroeide tot een kasteel. In 1914 verdubbelde het kasteel in omvang door een aanbouw, uitgevoerd in opdracht van de familie Van Tuyll van Serooskerken die het landgoed sinds 1777 in bezit had. 

In 1940 sloeg het noodlot toe: vlak voor de oorlog werden tientallen huizen door het Nederlandse leger verbrand om een vrij schootsveld te creëren langs de Grebbelinie, en zo ook Kasteel Coelhorst. Een groot deel van de inboedel brandde samen met het kasteel af en na de oorlog bleek herbouw niet mogelijk wegens materiaalschaarste. In 1952 verrees op de oude fundamenten het huidige huis, waarbij alleen de gewelfkelder behouden bleef. Duizenden bakstenen kregen echter een tweede leven en werden gebruikt bij de restauratie van de Mariënhof in Amersfoort, waardoor de ziel van Coelhorst nog altijd voortleeft.

Foto’s van Instagramaccount @amersfoorttoenennu van David de Vries.


 In 1952 verrees op de oude fundamenten het huidige huis, waarbij alleen de gewelfkelder behouden bleef. (Foto: David de Vries)

Mail de redactie
Meld een correctie

David de Vries
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie