Twee jaar geleden kwam Ibtissam in contact met Out Of The Box. „Ik werd weer mezelf dankzij de confronterende aanpak van Alex.
Twee jaar geleden kwam Ibtissam in contact met Out Of The Box. „Ik werd weer mezelf dankzij de confronterende aanpak van Alex." Arjan Klaver

Jongeren boksen zichzelf terug in de maatschappij met Out of the Box

18 april 2023 om 12:30 Maatschappelijk

AMERSFOORT Jongeren en jongvolwassenen uit Amersfoort en omgeving, die om welke reden dan ook buiten de boot zijn gevallen, kunnen zich via het maatschappelijk project Out of the Box kosteloos terug boksen in de maatschappij. Afgelopen week vond onder het dak van Boks Academie Amersfoort de presentatie plaats van dit project dat door Gemeente Amersfoort, het VSBfonds, het Oranjefonds, Rotary Amersfoort, Rabobank Amersfoort/Eemland Lionsclub Amersfoort en Contact Care wordt ondersteund. 

„Ik werd gevraagd door zorgverleners of ik weerbaarheidstrainingen wilde verzorgen voor kwetsbare jongvolwassenen”, steekt Alex van Klooster, van wal. Hij is eigenaar van Boks Academie Amersfoort en is met Nico Overvest een van de voortrekkers van Out Of The Box, een stichting die afgelopen dinsdag vertegenwoordigers van de gemeente, onder wie wethouder Micheline Paffen en Ben van Koningsveld, begeleiders en zorginstellingen had uitgenodigd om hun ervaringen en die van een aantal jongeren met elkaar te delen.

Van Klooster: „Destijds kwamen de kwetsbare jongvolwassenen via Lifegoals van het Leger des Heils bij ons. In diezelfde tijd kwam zorgorganisatie Kwintes, die jongvolwassen ondersteunt met psychosociale en psychiatrische klachten, met een inventarisatie waaruit bleek dat hun cliënten vooral behoefte hadden aan contactsport. Veel van hun cliënten bewogen niet of nauwelijks, wij zetten sport in als middel en niet als doel. Het opstarten van een zinvolle dagbesteding was al een probleem. Naar een sportschool gaan durfden ze niet. Zo is het idee voor Out of the Box ontstaan. Laagdrempelig, gratis, maar niet vrijblijvend.”

JONGVOLWASSENEN

Je ontplooien en op eigen benen staan, lukt niet iedereen op eigen kracht, staat er in het projectplan ‘Out of the Box’. Terwijl dat wel is wat de maatschappij van jongvolwassenen verwacht. „Het is maar net hoe je leven loopt”, zegt Van Klooster. „Waar je opgroeit, welke mensen je tegenkomt. Amersfoort heeft zo’n 18.500 jongvolwassenen tussen de 18 en 27 jaar. We denken dat er zo’n 2.000 jongvolwassenen zijn waarvoor Out of the Box impact zou kunnen hebben.” Het gaat om jonge mensen met bijvoorbeeld schulden, middelengebruik, problemen met emotie regulatie of crimineel gedrag vertonen. Ze zijn het vertrouwen kwijtgeraakt, vertonen zorgmijdend gedrag, staan in de overlevingsstand en kunnen vaak slecht tegen bemoeienis. Sport is het middel dat wij inzetten om sterker te worden op alle leefgebieden. Daarom werken er bij Out of the Box behalve twee bokstrainers, waarvan Van Klooster er zelf een is, ook twee sociaal werkers van het Jeugd Interventie Team (JIT). En die staan weer in nauw contact met de begeleiders van de deelnemers. Een intensief traject waarin je in de spiegel moet kijken, jezelf tegenkomt, uitdaagt en je laat groeien. 

AFGROND

Een van de jongvolwassene is de 23-jarige Ibtissam. Zij is Marokkaanse die op het oog al jaren midden in het leven staat. Schijn bedriegt. „Door mijn ADHD vloog ik alle kanten op”, aldus de openhartige Amersfoortse. „Ik kwam diverse jonge gasten tegen uit de buurt. Een aantal begon ik langzamerhand te beschouwen als mijn vertrouwenspersonen. Die verstandhouding heeft mij bijna naar de afgrond geduwd. Ik hoef niet uit te leggen in welke wereld ik me toen bevond. Fris was het niet. Daar komt bij dat ik langdurige spijbelde van school. Het kostte mij veel moeite om daar afstand van te doen.”

Twee jaar geleden kwam ze in contact met Out Of The Box. „Ik werd langzamerhand weer mezelf dankzij de confronterende aanpak van Alex. Het voelde als een wake-up call. Bovendien word ik ook begeleid door Majid van Abrona in Vathorst. Al deze mensen hebben me geholpen.”  

AANDACHT

„Het resultaat is verbluffend want Ibtissam heeft haar MBO-opleiding opgepakt en heeft zelfs een eigen schoonheidssalon opgezet. „Zo kan het gaan als je even wat meer aandacht aan deze jongeren en jongvolwassen geeft”, weet Van Klooster.

Mail de redactie
Meld een correctie

Arjan Klaver
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie