
Garnizoenstad activiteiten door Gilde Amersfoort
30 september 2025 om 13:22 ActiviteitenAMERSFOORT Amersfoort Garnizoensstad’ is nog niet voorbij. Gilde Amersfoort verzorgt in oktober rondleidingen door het Belgenmonument en de stadswandeling ‘De Verdediging van Amersfoort’.
Het Belgenmonument is onlosmakelijk verbonden met de rol van Amersfoort als Garnizoensstad. In 1914 begon de Eerste Wereldoorlog en viel Duitsland België binnen. Een miljoen Belgen vluchtten naar het neutrale Nederland en zo’n 16.000 Belgische militairen kwamen in onze stad terecht. De Juliana van Stolbergkazerne had slechts plaats voor 4.000 man. Ondanks extra tentenkampen waren de leefomstandigheden onhoudbaar. In allerijl werd Kamp Zeist ingericht. Uiteindelijk zijn 20.000 militairen en hun gezinnen opgevangen in Amersfoort en omgeving. Als leerschool en dank voor de opvang bouwden Belgische militairen dit monument op het hoogste punt van de Amersfoortse Berg. Gidsen van Gilde Amersfoort vertellen over deze gebeurtenissen. Verder gaat de rondleiding langs het hoofdgebouw met het carillon en de herdenkingsmuur, waar een beeldhouwwerk van Hildo Krop te zien is.
‘STADSWANDELING DE VERDEDIGING VAN AMERSFOORT’
Tijdens de stadswandeling ‘De Verdediging van Amersfoort’ nemen gidsen deelnemers mee langs de monumentale stadsmuren en poorten en zij krijgen spannende verhalen te horen over de vele belegeringen. Deelnemers kunnen een kijkje nemen in de kerker van de Onze Lievevrouwetoren en in een gereconstrueerde Waltoren. Daarna volgt een bezoek aan de Koppelpoort, waar met ‘kokende brouwsels’ de vijand op afstand werd gehouden. De Amersfoorters verdedigden zich heldhaftig, maar met name later gaf de stad zich steeds vaker over zonder dat een schot werd gelost.
Rondleiding Belgenmonument op zondag 5, 12, 19 en 26 oktober om 13.00 uur.
Stadswandeling De Verdediging van Amersfoort op 3, 11, 18, 26 oktober en 1 november, om 13.00 uur.
Beide activiteiten zijn ook privé te boeken.
Meer informatie en kaartjes: gildeamersfoort.nl.

















