
Park Elisabeth Groen zusterpark van Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug
14 januari 2025 om 09:43 AchtergrondAMERSFOORT Elisabeth Groen is sinds zaterdag zusterpark van het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug. ,,Als zusterparken creëren we samen groene uitlopers vanuit de stad naar het Nationaal Park en omgekeerd”, vertelt Voorzitter Lia Bouma. De nieuwe status levert niet veel extra geld op voor het Amersfoortse park, wel meer erkenning en samenwerking. En een derde zusterpark in Amersfoort is ook al bijna een feit.
door Peter de Langen
Het bord over het zusterpark werd onthuld door Gijs de Kruif (directeur-bestuurder van het Nationale Park) en wethouder Johnas van Lammeren. Zij mochten de laatste schroeven het bord in draaien.
Wethouder van Lammeren: ,,De wil van inwoners om meer groen in de stad te krijgen en te behouden, moet de politieke tand des tijds overleven.” Hij pleit daarom regelmatig om een samenwerkingsverband van alle groene groepen in Amersfoort. Hij wil graag een stevig verbond met hen aangaan: ,,Een samenwerkingspartner over groen helpt om ook politieke steun te behouden.”
DERDE ZUSTERPARK
Wethouder van Lammeren verklapte dat er nog een derde zusterpark in Amersfoort komt. Het burgerinitiatief van Ring naar Park, heeft ook een aanvraag ingediend om zusterpark te worden. Deze club heeft als doel de vergroening van de Stadsring. Volgens woordvoerders van dit initiatief is het bordje al besteld.
![]()
(Foto Peter de Langen)
De aansluiting van Elisabeth Groen bij het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug komt op een mooi moment. Het is tien jaar geleden dat de Stichting Elisabeth Groen van start ging. De stichting van vrijwilligers heeft het beheer en onderhoud van het park op zich genomen. Velen zijn betrokken bij het park, elke zaterdag komen vrijwilligers bij elkaar voor onderhoudswerkzaamheden.
CO-CREATIE
Lia Bouma: ,,Dit park is ontstaan in co-creatie met de gemeente en vanuit burgerinitiatieven in Amersfoort. Door mensen die hun omgeving goed kennen en die ook mooier en groener willen maken. Veel mensen uit de buurt, uit de stad en uit de verre omgeving hebben plezier van Elisabeth Groen. Een groeiende gemeenschap van vrijwilligers en professionals waarin we steeds van elkaar leren.”
Het park is zeker niet zonder slag of stoot ontstaan. Sinds 1999 is door de Stichting Het Heiligerbeekdal ingezet op deze groene long in Amersfoort. Wendy van Offeren, indertijd bestuurslid van die Stichting én nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van Elisabeth Groen, zegt dat het huidige park ‘een droom is, die is uitgekomen’.
Elisabeth Groen is het tweede zusterpark in Amersfoort. Al eerder ging Het Groene Spoor hen in 2021 voor. Dit is een initiatief om een groene verbinding tot stand te brengen tussen de binnenstad van Amersfoort (vanaf de rivier de Eem) tot aan het bos Birkhoven en verder door naar het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug. Doel daarbij is om door de groene verbindingen in de Provincie Utrecht door de onderlinge samenwerking de zusterparken een steviger basis te geven.
Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Nieuwsplein33.
![]()


















