Buurt vreest overlast daklozen

18 juli 2023 om 08:07

p Vervolg voorpagina

Jeroen de Valk 

AMERSFOORT Naar eigen zeggen bedreigen ze de bewoners, lopen naakt rond, vallen in de tuin in slaap en plegen inbraken. 


Eén van de omwonenden had een foto van zijn motorfiets; de fietstassen waren ‘aan gort gesneden' met iets wat een groot mes moet zijn geweest. Eerder waren de spiegels er vanaf getrapt. De politie zou de klachten gewoonlijk voor kennisgeving aannemen. Opgepakte inbrekers zie je twee uur later weer rondlopen.

Nadat enkele aanwezigen wat stoom hadden afgeblazen, gaf Paffen tekst en uitleg. De gemeente wil 25 daklozen onderbrengen in één pand, waar ze ieder hun eigen kamer en toilet hebben. Uit ervaring blijkt dat velen daardoor tot rust komen en kunnen doorstromen naar – al dan niet begeleid – wonen. In coronatijd werden hiervoor enkele hotels ingezet; dat pakte goed uit.

De hoop is dus dat in de toekomst de overlast door daklozen zal verminderen door ze een eigen kamer te geven. Nu moeten velen zich nog behelpen met de slaapzalen aan het Smallepad; dat zorgt voor onrust. Ze kunnen daar bovendien alleen ’s nachts verblijven en zwerven overdag door de stad. Maar zekerheid is er niet. Ook is het onduidelijk óf de opvang op de beoogde plek zal komen. Het gaat om de Mariënweerd, een waarlijk monumentaal herenhuis – eigenlijk vijf woningen – op het adres Nieuweweg 4. Het dateert van de negentiende eeuw. Het wordt aangeboden door de Stichting Rooms-Katholiek Liefdehuis; die is eigenaar van het pand en wil het een maatschappelijke functie geven. De reactie was van B en W: dank voor uw aanbod, want dit kan zijn wat we zoeken. Een plek voor 25 daklozen met eigen kamers in de binnenstad. Veel daklozen hangen daar namelijk rond, ze zijn er niet weg te krijgen. Maar Paffen wil het pand eerst laten onderzoeken en spreken met de raad en de buurt.


OPROEP Ook gaat er deze maand een oproep de stad in: zijn er meer huiseigenaren die iets bruikbaars in de aanbieding hebben? In september zouden de aanbiedingen binnen moeten zijn. Het gaat steeds om ruimtes op maximaal vijfhonderd meter van de binnenstad of het Centraal Station, want dat zijn de gebruikelijke hangplekken.

w [Een uitgebreidere versie van dit Premiumartikel verscheen eerder op De Stad Amersfoort.nl.