Leerlingen van OBS De Wijde Wereld bij Studio Zand.
Leerlingen van OBS De Wijde Wereld bij Studio Zand. Marije Visser

Leerlijn Ambachten van start

3 oktober 2022 om 13:42

Leerlingen aan de slag met ambachtelijke makers en musea

AMERSFOORT Tijdens de workshops van de Leerlijn Ambachten gaan basisschoolleerlingen werken met technieken en materialen uit een ambachtelijke discipline. Ze leren over het werk van de ambachtelijke maker en ervaren wat er komt kijken bij een maak-proces.


23 september wemelde het van de kinderen in de Fabrieksstraat van de Nieuwe Stad. Buiten deden ze tekenopdrachten en binnen bij Studio Zand werkten ze aandachtig aan een beker van gietporselein. Leerlingen van groep 7 en 8 van OBS De Wijde Wereld deden mee met de pilot van het project Keramiek, dat deel uit maakt van de nieuwe Leerlijn Ambachten voor het basisonderwijs. In de relatieve stilte van de eerste lockdown borrelde bij culturele ondernemers Marije Visser en Nathalie Cassee het plan om basisschoolleerlingen workshops te geven in ambachtelijke werkplaatsen. Voor de Katoendrukkerij, het bedrijf van Nathalie Cassee, werd een project bedacht bestaande uit een digitale voorbereidingsles en verwerkingsles en natuurlijk een workshop. Want het doel is: leren door te doen. 


AMBACHTELIJKE MAKERS Tegelijk werd samenwerking gezocht met andere ambachtelijke makers, Museum Flehite en het Mondriaanhuis. Tiny Risselada van Letterpers had net het Stadsatelier geopend met workshops in de grafische technieken, en ook Frank Brouwer van het Ambachtelijk Botenbouw Centrum en Erna Huppelschoten van Studio Zand sloten zich aan. Met behulp van subsidies van NEOS (gemeente Amersfoort) en het Fonds voor Cultuurparticipatie kon in maart 2021 het startsein worden gegeven voor de ontwikkeling van acht projecten: Letterdruk, Vilten, Weven, Katoendruk, Schilderen, Keramiek, Botenbouw en Diepdruk. 


HANDEN UIT DE MOUWEN Tijdens de workshops gaan leerlingen aan de slag met technieken en materialen van de ambachtelijke disciplines. De projecten zijn ontwikkeld in samenspraak met vijf scholen. Om de projecten zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij het curriculum, de lessituatie en natuurlijk vooral bij de leerlingen, dachten leerkrachten mee in de conceptfase en testen en evalueerden zij de projecten. Leerlingen kijken hun ogen uit in zo’n werkplaats. De een richt zich op het vormgeven van ideeën de ander is juist geïnteresseerd in de techniek en het gebruik van gereedschappen. Voor iedereen is het scheppingsproces een klein wonder en trots gaan ze naar school terug met iets wat eigenhandig gemaakt is.


Sinds schooljaar 2020/2021 vinden leerlingen en leerkrachten hun weg naar ambachtelijke werkplaatsen. Het laatste project Weven is in ontwikkeling bij Museum Flehite en wordt vanaf januari 2023 aangeboden. Op 9 november vindt de jaarlijkse netwerkbijeenkomst Primair Onderwijs van NEOS (Expertisecentrum voor Cultuuronderwijs) plaats. Hier wordt de Leerlijn Ambachten gepresenteerd aan de cultuurcoördinatoren van alle Amersfoortse Basisscholen. Voor meer informatie: www.leerlijnambachten.nl en neoscultuuronderwijs.nl/evenementen/netwerkbijeenkomst-po/.