
Keiroze wil nog steeds alle belangen behartigen van de LHBTI+-gemeenschap
5 oktober 2022 om 08:00 MaatschappelijkAMERSFOORT Op Coming Out Day, die jaarlijks op 11 oktober plaatsvindt, wordt aandacht besteed aan het uit de kast komen oftewel de coming-out; het moment dat LHBTI+-mensen openlijk uitkomen voor hun seksuele geaardheid of genderidentiteit. Coming Out Day vond voor het eerst plaats in 1988 in de Verenigde Staten en wordt sinds 2009 ook in Nederland gehouden.
,,In Amersfoort vinden er veel activiteiten plaats rondom Coming Out Day”, zegt Jos Houtveen, voorzitter van de Stichting Keiroze, tevens een onderdeel van het Regenboogplatform. ,,Keiroze is vooral de clusteraar van deze activiteiten. We hebben verschillende instanties gevraagd mee te doen. Het programma loopt van vrijdag 7 tot en met dinsdag 11 oktober.”
MARKEREN BELANGRIJK Het is nog altijd belangrijk de Coming Out Day te markeren. ,,Voor de één is het een feest om uit de kast te komen, bij de ander niet. Die wordt bijvoorbeeld uit de familie gestoten. Het maakt me niet uit of dat laatste schering en inslag is of niet. Dat het gebeurt is al erg genoeg. Liefde, in wat voor vorm dan ook, zou nooit afgekeurd mogen worden”, vindt Jos. Vorig jaar werd tijdens een bijeenkomst stilgestaan bij Roze Zaterdag 1982 in Amersfoort. Hoe dat uitliep op verschrikkelijke rellen. Jongelui zaten met open mond te luisteren. Ze wisten er niets van. Er is gelukkig wel veel veranderd de afgelopen jaren.”
Artikel gaat verder onder de afbeelding.
![]()
De droom van Keiroze: Amersfoort een stad voor iedereen ongeacht geaardheid of ras. (Foto: Adriënne Nijssen)
JONG EN OUD Volgens Jos moet er een link gelegd worden tussen jongeren en ouderen. ,,Jongeren moeten zich realiseren dat de rechten bevochten zijn door de oudere generatie. Omgekeerd moeten ouderen zich realiseren dat we jongeren nodig hebben voor onze oude dag. In die context is het belangrijk dat jongeren zich uitspreken voor ouderen. Uiteindelijk wordt iedereen een keer oud. Wat ik de jongeren wens is dat er voor hen straks geen Roze Lopers meer nodig zijn. Dat het in zorginstellingen niet meer gaat om wat je bent maar wie je bent. Het eerste zou ondergeschikt moeten zijn aan het tweede.”
Met de Roze Loper bedoelt Jos een keurmerk dat instellingen kunnen krijgen als ze een beleid op regenbooggebied voeren. Onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat heel veel LHBTI+-ers op latere leeftijd terug in de kast gaan. Daarom wordt op 11 oktober een symposium met de titel ‘Later’ georganiseerd. ,,Een interactieve middag specifiek gericht op verbetering van de zichtbaarheid en het toekomstperspectief van regenboog-ouderen in Midden Nederland”, legt Jos uit.
Jos Houtveen wil vooral opkomen voor hen die dat niet durven of kunnen
JONG EN OUT Jos wil vooral opkomen voor hen die dat niet durven of kunnen. ,,De laatste jaren heb ik mezelf nooit onveilig gevoeld, maar dat geldt niet voor iedereen. Nadenken wat maakt dat mensen zich onveilig, onderdrukt of gediscrimineerd voelen. En daar dan oplossingen voor zoeken. Er ook voor zorgen dat het op de lokale politieke agenda van Amersfoort komt. Ook om plekken te creëren voor jongeren, om zichtbaarheid te bevorderen.. Inmiddels is er Jong en Out, die zich richten op jongeren en daar activiteiten voor organiseren. Dat vind ik een mooie ontwikkeling.”
Het hele programma voor de activiteiten rondom Coming Out Day is te vinden op www.gaylender.nl
Door Adriënne Nijssen
