Expositie rouw- en troostsieraden
vrijdag 23 oktober 2009 10:05
BINNENSTAD - In de maand van Allerzielen heeft studioZAND een expositie met rouw- en troostsieraden, objecten en videokunst.
In de feestkalender van de Mexicanen is 2 november, de 'dag van de doden', de allerbelangrijkste datum. Ze vieren dat de dood niet het einde is, maar het begin van iets nieuws. Theo van Delft heeft prachtige videokunst met dit thema gemaakt: 'Bardo'. Ursula Woerner sluit hierop aan met het object 'Eerste en laatste rustbed'. Ursula Woerner laat ook andere objecten en sieraden zien met het thema afscheid.
De Mexicaanse traditie inspireert Constanze Schreiber, zij onderzoekt hoe je om moet gaan met verlies en rouw, nu er geen regels meer zijn die dat voorschrijven. Met haar sieraden 'Memento mori' laat ze zien dat de oude symbolen hun waarde eeuwenlang behouden hebben, en dat ze opnieuw bruikbaar zijn in onze complexere samenleving. Verdriet en opluchting, rouw en woede, vasthouden en loslaten, het zijn de tegenstellingen die horen bij het leven en de dood.
De sieraden 'Ik heb je nog zoveel te vertellen', van Sasja Elderman, zijn een troost voor de nabestaande. Een sieraad waar herinneringen aan de overledenen, kleine briefjes of troostende woorden een plek krijgen. Van haar is de film 'Chain of sadness'. Een 18 meter lange ketting van houtskool staat symbool voor de rouwverwerking.
Roos Kuipers is net afgestudeerd met haar sieraden 'Precious Tear'. Een collectie sieraden die tranen opvangen en koesteren. Volgens Roos zijn sommige tranen te waardevol om met een papieren zakdoek weg te gooien. Ze heeft een handschoen ontworpen waarmee je een traantje kunt wegpinken. Bij de glazen ringen van Roos draait het om de sporen van de tranen die achterblijven.
De sieraden van Ela Bauer brengen met haar kleur- en materiaalkeuze niet alleen troost en relativering maar ook ontroering in deze expositie. Ela heeft in haar hangers 'consolation' met onbeduidende objectjes de dagelijkse triviale rituelen zoals kammen, spelen en wassen tastbaar gemaakt. De halssieraden worden relikwieën in moeilijkere tijden, een bron van troost.
Deze prachtige tentoonstelling is te zien van 30 oktober tot en met 29 november bij studioZAND op donderdag- en vrijdagmiddag en de zaterdag, Coninckstraat 58, Amersfoort. Voor activiteiten zie
www.studiozand.nl.